Vzhled domu

fasada

Fasáda

To, čím nás rodinný dům reprezentuje vůči okolí, je jeho exteriér. Vzhled je v mnoha případech prvním kritériem při hledání rodinného domu. Ne každý rodinný dům je vhodný kamkoliv. Jiný typ rodinného domu bude vhodný do města, jiný na venkov, kde je vhodné to zohlednit. Čím menší plocha fasády – tím menší tepelné ztráty a tím menší nároky na vytápění. Důležitá je současně orientace otvorů ke světovým stranám. Ideálním tvarem proto je obdélný nebo čtvercový půdorys se sedlovou, valbovou, pultovou nebo plochou střechou. Čím je stavba členitější, vyskytují se na ní složitá napojení obvodových konstrukcí, tím častější je u rodinného domu výskyt stavebních vad – například poruchy hydroizolace balkónů a střech, statické trhliny ve zdivu apod. Každý prostup je potenciálním místem zatékání a tepelných mostů.

Velké prosklení obytných místností je jistě příjemné a efektní, ale nemusí být ideální - v letních měsících se může rodinný dům přehřívat a v zimě neúměrně ochlazovat. Proto je potřeba okna vhodně orientovat a současně nezapomenout na vhodné stínění. Současně platí, že jedno velké okno je z mnoha důvodů vhodnější, než množství malých.

baumit taste of life

Použité materiály

Použité materiály na fasádě by měly především zaručovat stálost proti povětrnostním vlivům, což je déšť, mráz, sluneční záření, prudké změny teploty a podobně. Výraz domu – fasáda by měla působit vyváženým dojmem a měla by být v souladu s interiérem rodinného domu a jeho obyvateli.

     xMineralna omietka 350x350.jpg.pagespeed.ic.HmXN57yjm0          xReliefna technika 350x350.jpg.pagespeed.ic.CPz77kicoP

Partneři